Rekordy i ciekawostki

·        Pierwszą polską mistrzynią wielkoszlemową w singlu została Iga Świątek (Roland Garros 2020). Nie osiągnął tego ani jeden mężczyzna z naszego kraju, żaden nie grał nawet w finale (najlepszy wynik w tej konkurencji to półfinał Wimbledonu 2013 Jerzego Janowicza).

·        Pierwszą naszą mistrzynią wielkoszlemową była Jadwiga Jędrzejowska (debel, Roland Garros 1939).

·        Pierwszym polskim mistrzem wielkoszlemowym mężczyzną jest Wojciech Fibak (debel, Australian Open 1978).

·        Jedyny dwukrotny mistrz wielkoszlemowy w kategorii seniorów to Łukasz Kubot (deblowe: Australian Open 2014 i Wimbledon 2017).

·        W 2007 roku Urszula Radwańska wystąpiła we wszystkich czterech finałach wielkoszlemowych w deblu juniorek (do lat 18), wygrywając 3 z nich.

·        Po dwa mistrzostwa podczas jednego turnieju wywalczyły w singlu i deblu dziewcząt (do lat 18) Aleksandra Olsza (Wimbledon 1995 – pierwsze w historii polskie tytuły w kat. do lat 18) i Urszula Radwańska (Wimbledon 2007).

·        Tylko Agnieszka Radwańska i Iga Świątek wystąpiły w wielkoszlemowych finałach zarówno wśród juniorek, jak i seniorek. Pierwsza wygrała w Wimbledonie 2005 i Roland Garros 2006 do lat 18 oraz przegrała w „dorosłym” Wimbledonie 2012 (wszystkie trzy w singlu) i juniorskim Roland Garros 2006 (w deblu). Druga wygrała juniorski Wimbledon 2018 i seniorski Roland Garros 2020 oraz Roland Garros 2018 do lat 18 w deblu, a przegrała deblowy finał juniorskiego Australian Open 2017.

·        Najwięcej tytułów wielkoszlemowych (4) zdobyła Urszula Radwańska (wszystkie w kat. do lat 18).

·        Najwięcej finałów wielkoszlemowych (7) rozegrała Jadwiga Jędrzejowska (wszystkie przed erą Open).

·        Najwięcej finałów wielkoszlemowych spośród tenisistów (3) rozegrał Marcin Matkowski (wszystkie w grach podwójnych).

·        Najwięcej finałów wielkoszlemowych w kat. do lat 18 (6) rozegrała Urszula Radwańska.

·        Najwięcej występów finałowych (7) Polacy odnotowali w roku 2007: Urszula Radwańska zagrała w 4 finałach debla dziewcząt i 2 finałach singla dziewcząt, a Jerzy Janowicz – w finale singla chłopców.

·        Najwięcej występów finałowych w kategorii seniorów (3) Polacy odnotowali w roku 2012: Agnieszka Radwańska w singlu na Wimbledonie oraz w mikście – Klaudia Jans-Ignacik na Roland Garros i Marcin Matkowski podczas US Open (wszystkie przegrane).

·        Najwięcej tytułów wielkoszlemowych (4) Polacy wywalczyli w roku 2007, wszystkie zdobyła Urszula Radwańska (w kat. do lat 18).

·        Ostatni seniorski finał wielkoszlemowy z udziałem Polaków miał miejsce podczas Roland Garros 2020 – Iga Świątek została mistrzynią w singlu.

·        Ostatnie juniorskie finały wielkoszlemowe z udziałem Polaków miały miejsce w Australian Open 2020 – Weronika Baszak została wicemistrzynią w singlu, a Mikołaj Lorens w deblu.