Strona główna
Szanowni Państwo,
Moją życiową pasją zawsze była historia. Los sprawił, że trafiłem do tenisa, ale równie dobrze mogłem skończyć gdzieś grzebiąc w ziemi, bo marzyłem, żeby zostać archeologiem, najlepiej śródziemnomorskim. To marzenie się nie ziściło, ale pasja szperacza pozostała...
Od kiedy odszedłem z pracy w PZT, prześladowała mnie myśl o stworzeniu czegoś, co łączyłoby historię z tenisem. Pracując od 1985 roku jako trener, a następnie Szef Wyszkolenia i Dyrektor Sportowy, udało mi się zgromadzić całkiem niezłą kolekcję zdjęć (kilka tysięcy) z różnych tenisowych wydarzeń. Śledząc także posty pojawiające się na Facebooku w grupie „Tenis polski – lata 60. do 90.”, zauważyłem bardzo duże zainteresowanie starymi zdjęciami tenisowymi. Rozmawiałem o tym między innymi z Basią Kowalską, Heniem Dondajewskim i Adamem Królakiem. Wszystkim mój pomysł się spodobał. I tak w roku 2017 narodziła się „Historia tenisa polskiego w obrazach”.
Ta inicjatywa, teraz już nie tylko moja, dała impuls do rozpoczęcia przygotowań do uświetnienia 100-lecia istnienia Polskiego Związku Tenisowego, które przypadało w 2021 roku.
Kultywowanie tradycji to ważna rzecz w każdym środowisku, dlatego zapraszam do współpracy wszystkich, którym leży na sercu TRADYCJA TENISA W POLSCE. 
                                                                                                                                                                                                                                                Wojciech Andrzejewski
Serdecznie dziękuję Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie za przekazanie cennych pamiątek po legendarnych polskich tenisistach.

Apel

W wielu przypadkach nastał już najwyższy – ostatni... – czas, by zabezpieczyć, skatalogować i zdygitalizować spuściznę materialną polskiego tenisa. Chodzi zwłaszcza o wszelką dokumentację i wydawnictwa drukowane oraz zdjęcia. Apelujemy zatem do wszystkich, którym gdzieś w piwnicy, garażu czy na strychu bezpowrotnie niszczeją takie tenisowe pamiątki, o ich przekazanie. Z wdzięcznością je przyjmiemy; kontakt: wojtek-andrzejewski@wp.pl. I może kiedyś, miejmy nadzieję, uda się także z nich utworzyć Muzeum (czy choćby „izbę pamięci”) Polskiego Tenisa.
Poza tym, mimo najstaranniej – jak się to wydawało możliwe – przeprowadzonych weryfikacji, nie udało się nam ustalić wszystkich publikowanych na tej stronie wyników czy (zwłaszcza) imion zapomnianych graczy ze stuprocentową pewnością (za każdym razem jest to zaznaczone odpowiednim przypisem, znakiem zapytania lub kolorem żółtym). Jeśli zatem ktoś dysponuje odpowiednimi źródłami „z epoki”, które pozwoliłyby rozwiać te wątpliwości – również prosimy o kontakt pod tym samym adresem.
Ponadto, oczywiście, nie uzurpujemy sobie prawa do nieomylności – prosimy również o wskazywanie ew. błędów. Chętnie też pomożemy w organizacji wszelkich wydarzeń, mających na celu popularyzację tenisa poprzez przypominanie jego historii. Przecież choćby podczas turnieju można zrobić – na przykład – wystawę pamiątek czy zaprosić na spotkanie z którąś z legend polskiego tenisa.

Zdjęcia

Dziękujemy za zdjęcia, które udostępnili nam: Barbara Dracz, Barbara Kowalska, Hanna Wyszyńska-Niemiec, Norbert Buchalik, Henryk Dondajewski, Piotr Gąsiorek, Jacek Grzemba, Henryk Hoffman, Adam Królak, Adam Mincberg, Tadeusz Nowicki, Stanisław Szczukiewicz, Jerzy Zieliński i Wojciech Andrzejewski.
Ponadto publikujemy zdjęcia z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polskiego Związku Tenisowego oraz Muzeum Sportu i Turystyki.